Znáte ty emoční bouře uvnitř nás? Je to jako rozbouřené moře a my jako maják svítící do tmy, aby navigoval směr. A pokud nestojíte pevně, vlny nás smetou pod hladinu.

Roční Covid-Retreat sice nekončí a ještě chvilku trvat bude, ale my už teď můžeme vnímat, co po nás vlastně příroda chce. Tady není problém vir ani roušky, vše se dá zvládnout. Hlavním problémem jsou naše nezpracované emoce. Vir jednou zmizí, ale spoušť, kterou nám i druhým lidem emoce způsobují, jen tak nezmizí. Nezmizí, dokud si nedáme vlastní práci a nezačneme je řešit samy u sebe. Jednou zmizí ano, až je uznáme, až se na ně podíváme a naučíme se s nimi být v klidu, jako ten maják.

Emoční inteligence EQ je přechodem do dospělosti a k odolnosti vyspělého člověka. A tady je úkol pro nás lidi, stát se odolnými a silnými uvnitř sebe. Je třeba začít si některé emoční vzorce zpracovávat, a to jak příjemné tak i nepříjemné.

Umíte pracovat s emocemi? Vztekem, bolestí, strachem, chaosem, frustrací, beznadějí, závislostmi a smutkem?

Jaké pozitivní emoce znáte a jaké si nejvíce uvědomujete? Nabízím jich hned několik. Radost, lásku, vděčnost, klid, zájem, hravost, inspiraci, překvapení, hrdost, naději a humor.

Víte odkud pochází všechny ty emoce? Kde májí kořeny? Proč na ně vůbec reagujeme? Kdo nebo co tyto emoce vyvolalo? A proč je někdy tak nepříjemné se na emoce dívat?

Nepříjemné jsou proto, protože každý máme od přírody a životními zkušenostmi vyvinutý obranný mechanismus – intelektuální obranu IQ, která se v případě pocitu ohrožení spouští. Někdy se spouští i když nebezpečí už nehrozí, jen si to naše buněčná paměť pamatuje (vzorce, obrany). Spouštěčem může být právě slovo, myšlenka, čin, druhá osoba. A poznáte jaké slovo, obraz či myšlenka je tím vaším spouštěčem?

A když se vám je podaří zachytit, je dobré se zastavit, otočit pozornost do sebe a pozorovat ve vnitřním světě co se děje, odkud to pochází a pokládat si např. tyto otázky.

Co to je? Proč se takto cítím? Proč se cítím takto, když on / ona říká, dělá toto? Souvisí to s tímto…? Je to vůbec moje? A čí to je, pokud to není moje? Jak to mohu změnit? Co to ve mě vyvolalo? A proč se mi to děje….

Právě zdravá a vyvážená mysl a emoce jsou známkou skutečné inteligence a dospělosti.