Rituály byly vždy součástí našeho života, součástí přírodních cyklů, náboženství, politiky, rodin, žen, mužů i dětí. Rituály společenské nebo intimní. Některé jsou tu od pradávna jako žně a Vánoce. Některé si tvoříme sami pro sebe, pro svůj pocit pohody. Třeba jako je ranní káva, cvičení, venčení psa nebo psaní či meditace. Život plyne v cyklech a náš každodenní život je ritualizovaný. Je to přirozená potřeba struktury, limitu a načasování pro naši mysl. Rituál přináší re-orientaci se v situaci. Je to nástroj vědomé transformace. 

Pak tu jsou životní rituály, které slouží k přechodu z jedné životní fáze do druhé, z jednoho období do druhého. Jako silný osobní zážitek, který v sobě nese potenciál změny. 

Ať už se jedná o svatbu, pohřeb, maturitu, křtiny, cestu do školy nebo do práce. Tento pocit samozřejmosti se nám začal rozpadat. Jakási pomyslná struktura se nám zbortila. Nemáme se čeho pevně držet. Nevíme nic jistě. Všechny jistoty jsou fuč. Něco pevného a jasného uvnitř nás prostě není. Tento pocit v nás způsobuje neklid, nejistotu a strach.

Právě rituály nám dávají pocit bezpečí a jistoty, protože mají předem jasná pravidla, jasný začátek, průběh a konec. Máme se čeho držet, víme, co se bude dít, a kam směřujeme. Rituály slouží hlavně k tomu, abychom mohli dobře integrovat změny, pozvolna, ve svém rytmu, připravit se na změnu a přijmout ji. 

Některé rituály jako třeba pohřeb, svatba, křtiny nebo maturita můžeme prožít i zpětně, čímž prožíváme zpětně i emoční katarzi z životního období, ve kterém si nebylo možno rituálem pomoci. 

Dobře provedený rituál přináší uvolnění zaseknuté energie, pomáhá obnovit tok lásky v rodině, v partnerství, a především se připravit a přijmout novou situaci v klidu. Rituál jakoby přivolává sílu, která je podporuje celý proces, změnu i léčení.

„Rituál je zábradlí, kterého se držíme při závažných změnách.“  Yvona Lucká 

Možná jste si už vytvořili svoje nové rituály a nahradili ty staré, možná hledáte a nevíte, jak najít stabilitu v této době. 

Jde spíše o návyky, osobní pravidelné činnosti, které si každý člověk vytváří pro svoji pohodu. A proč nemít pohodový den jako jeden rituál?

Jaký rituál jste ztratili? 

Co jste si vytvořili místo toho? 

Co vám vzala a co vám dala tato doba? 

Co nového jste se naučili? 

Jaké máte možnosti rozvíjet to, co se chcete naučit? 

Chcete udělat něco, co jste nikdy neudělali? 

Co můžete doma udělat jinak, abyste si vzájemně nelezli na nervy? 

Můžete kontaktovat někoho, koho jste dlouho nekontaktovali?

I vaření může být společenská akce. 

I kafe se dá uvařit 10x jinak.

Máte-li jakékoli zkušenosti s rituály – life či online, budu ráda za vaše zprávy. Nechť‘ jsme si inspirací.